Autor:
Anni Ulm

Rein Taagepera ja Miroslav Nemčok esitlevad 18. septembril oma uut raamatut maailma rahvastiku ja impeeriumide suuruste vahelistest seostest

18. septembril esitlevad Rein Taagepera ja Miroslav Nemčok oma uut raamatut „More People, Fewer States. The Past and Future of World Population and Empire Sizes“ rahvastiku kasvu ja impeeriumide suuruste muutuste kohta 5000 aasta jooksul maailma ajaloos. Üritus toimub inglise keeles.

Aeg: 18. septembril kell 16–17
Toimumiskoht: Tartu, Lossi 36, ruum 215

Üritusel osalemiseks on vajalik eelregistreerumine kuni 10. septembrini (k.a). Registreerumiseks täida ankeet.

Poliitiliste süsteemide areng pikema aja jooksul on jäänud mõnevõrra tähelepanuta. Raamat „More People, Fewer States“ uurib maailma ajalugu 5000 aasta jooksul läbi sotsiotehnoloogilise arengu, demograafilise plahvatuse ja impeeriumide suuruste muutumise. Võrdlev uuring paljastab seni märkamata jäänud laienemismustri, mille kohaselt saavutasid Vana-Egiptuse, Ahhemeniidide, Kalifaadi, Mongoli ja Briti impeeriumid rekordilised suurused. Kui minevikutrendid jätkuvad, võib eeldada, et umbes 4600. aastaks tekib ühtne maailmariik, kui kliimamuutused seniseid mustreid ei murra. Raamat keskendub riikide rahvastikudünaamikale ja pindala mõõdikutele ning pakub uudset raamistikku impeeriumide kasvu, struktuuri ja languse hindamiseks. Tegemist ei ole mitte üksnes ajaloolise, vaid ka tulevikkuvaatava uurimusega, mis pakub mõtteainet teadlastele, kes on huvitatud poliitiliste süsteemide pikaajalisest arengust.

Rein Taagepera on Tartu Ülikooli ja California Ülikooli Irvine'i haru emeriitprofessor. Ta pälvis 2008. aastal Johan Skytte auhinna, maailma suurima politoloogia auhinna, ja 2016. aastal rahvusvahelise politoloogiaühingu Karl Deutschi auhinna. Tema raamatute hulka kuuluvad „Predicting Party Sizes“ (2007), „Making Social Sciences More Scientific“ (2008) ja (koos Matthew Shugartiga) „Votes from Seats: Logical Models of Electoral Systems (2017). 1992. aastal sai ta Eesti presidendivalimistel 23 protsenti häältest ja oli Tartu Ülikooli uue lääneliku sotsiaalteaduste teaduskonna asutav dekaan.

Miroslav Nemčok on Oslo Ülikooli politoloogia osakonna järeldoktor. Tema uurimistöö käsitleb erinevaid teemasid – alates võrdlevatest poliitilistest institutsioonidest ja parteipoliitikast kuni inimeste kogemusteni poliitiliste süsteemidega – mis kõik tegelevad küsimusega, miks inimesed toetavad demokraatlikke süsteeme.

Tegu on avaliku üritusega. Korraldaja võib üritusel teha pilte, videoid ja helisalvestisi ning jagada neid nii osalejatega kui ka avalikes meediakanalites, samuti kasutada sarnaste ürituste turundamiseks.

Ida-Euroopa ja Euraasia uuringute lektor Catherine Gibson

Tartu Ülikooli poliitikateadlane uurib Euroopa tippgrandi toel Romanovite impeeriumi solidaarsuse ajalugu

Kadri Voorand

Professor Kadri Voorandi sügisene kursus elumuutvast loomingust

Doktorant kolme minuti loengute konkursil esinemas

Doktorante oodatakse välkkõnevõistlusele oma teadustööd tutvustama